Historia Klubu

Nasze początki...

Klub „Robin Hood" został założony jako pierwszy w Polsce prywatny klub łuczniczy przez Wiktora Żarnowieckiego i Artura Kwiecienia na warszawskim Ursynowie. Idea tego klubu dojrzewała wcześniej w Uczniowskim Klubie Sportowym „Kusy", gdzie istniała sekcja łucznicza w latach 2009-2011. Członkami tej sekcji byli głównie uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 50 im. Janusza Kusocińskiego. Z uwagi na brak zainteresowania ze strony władz szkolnych naszą działalnością, powstał pomysł utworzenia prywatnego klubu łuczniczego. Dwóch wyżej wspomnianych zapaleńców zakupiło sprzęt konieczny do rozpoczęcia funkcjonowania sekcji i dzięki ogromnej przychylności Dyrektora LXIII Liceum Ogólnokształcącego Pana Pawła Mazura w wynajętej sali rozpoczęło regularne treningi łucznicze. Kilka osób z byłej sekcji łuczniczej UKS „Kusy" przeszło do nowo utworzonego klubu. Byli to m.in. Karolina Komorowska, Patrycja Gałązka, Ewelina Hanier, Adrian Bogacki i Andrzej Białecki. Działalność zaczęła się w lutym 2012 roku. Od 02.08.2021 Klub prowadzony jest przez córkę Trenera Wiktora Żarnowieckiego - Alicję Żarnowiecką.


2021

Pierwsza połowa roku 2021 również nie okazała się szczęśliwa dla regularnych treningów, bowiem wskutek zaostrzenia sytuacji pandemicznej od stycznia do końca maja nasz Klub był ponownie zamknięty. Do treningów, z uwzględnieniem środków bezpieczeństwa, powróciliśmy w czerwcu.

Rok 2021 jest również ważnym punktem w historii naszego klubu, gdyż wraz z końcem sierpnia nasz Trener, Wiktor Żarnowiecki, zdecydował się odejść na zasłużoną łuczniczą emeryturę i przekazał pałeczkę młodszemu pokoleniu łuczniczej rodziny Żarnowieckich – Alicji Żarnowieckiej – która z zapałem przyjęła na siebie nowe obowiązki klubowe.

2020

Rok 2020 rozpoczął się dla naszego Klubu pozytywnym akcentem, gdyż w lutowej edycji Memoriału Hibnera w kat. seniorek nasza zawodniczka Monika Piskozub stanęła na pierwszym stopniu podium, pokonując w zaciętym finale 6:2 utytułowaną zawodniczkę marymonckiego klubu, zaś w kat. seniorów nasz zawodnik Olaf Turek osiągnął imponujący wynik 553 pkt na 600 pkt, zajmując wysokie ósme miejsce.

Niestety dalsze miesiące zostały zdominowane przez rozpędzającą się pandemię COVID-19, skutkującą rządowymi obostrzeniami w zakresie możliwości uprawiania wszelkich sportów, w tym łucznictwa. Podczas ogólnokrajowego lockdownu nie trenowaliśmy, a od marca do czerwca nasz Klub był całkowicie zamknięty.

Na szczęście pod koniec czerwca pojawiła się możliwość powrotu do regularnych treningów, choć z zachowaniem pewnych ograniczeń i z zastosowaniem odpowiednio dobranych środków bezpieczeństwa. W związku z rosnącym zainteresowaniem treningami w naszym Klubie, wydłużyliśmy godziny otwarcia Klubu (od 16.00 do 20.30) i otworzyliśmy trzecią grupę treningową. Udało się także przeprowadzić kwalifikacje do kolejnej odsłony klubowych Zawodów o Wielką Nagrodę Robin Hooda, choć w nieco zmodyfikowanej formule. Częściowo zawiesiliśmy jednak starty w zawodach pozaklubowych.

2019 ...

2018 ...

2017 ...

2016 ...

2015

W roku 2015 pod kątem zawodniczym nasze łuczniczki i łucznicy mieli okazję zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami na mistrzostwach w łucznictwie klasycznym na poziomie okręgowym i krajowym, a także wziąć udział w kilku memoriałach o zasięgu ogólnopolskim.

Na poziomie okręgowym startowaliśmy na Halowych Mistrzostwach Mazowsza, Mistrzostwach Mazowsza na torach otwartych, Mistrzostwach Warszawy Field oraz Halowych Mistrzostwach Warszawy Dzieci i Młodzików. Na poziomie krajowym wystąpiliśmy na Mistrzostwach Polski Młodzików (zarówno w hali jak i na otwartych torach) oraz Halowych Mistrzostwach Polski Studentów i Absolwentów. Stanęliśmy również do rywalizacji w dwóch osłonach Ogólnopolskiego Turnieju Klasyfikacyjnego (Ożarów Mazowiecki, Zgierz).

Warte odnotowania są następujące osiągnięcia:
= 1 miejsce =
HALOWE MISTRZOSTWA MAZOWSZA w kat. Młodzików starszych – Aleksander CHABER
Halowe Mistrzostwa Warszawy Dzieci i Młodzików w kat. Młodziczek – Wiktoria DUCZMAL
Halowe Mistrzostwa Warszawy Dzieci i Młodzików w kat. Młodzików starszych – Aleksander CHABER

= 2 miejsce =
HALOWE MISTRZOSTWA MAZOWSZA w kat. Młodzików – Krzysztof RAK
Mistrzostwa Polski Młodzików w kat. Młodzików starszych – Aleksander CHABER
Memoriał Karola Hibnera w kat. Seniorek – Monika PISKOZUB

= 3 miejsce =
Mistrzostwa Mazowsza 2015 na torach otwartych w kat. Seniorek – Monika PISKOZUB
Zakończenie sezonu 2015 na torach otwartych w kat. Młodziczek – Wiktoria DUCZMAL
Zakończenie sezonu 2015 na torach otwartych w kat. Młodzików – Krzysztof RAK
Mistrzostwa Warszawy FIELD – Krzysztof RAK

Ponadto, po raz pierwszy udało się wystawić aż dwie drużyny na 24-godzinne zawody w Radzyminie.

Pod kątem działań wewnątrz klubu zorganizowaliśmy aż 10 rund Zawodów o Wielką Nagrodę Robin Hooda oraz Zawodów o Wielką Nagrodę Junior Hooda. Odbyły się także co najmniej trzy „czapkowania” za coraz wyższe wyniki premiowane zdobyciem czapki kolejnego koloru – czapkę niebieską oraz czarną uzyskał Aleksander Chaber, czapkę czarną uzyskała Monika Piskozub, zaś czapkę białą zdobył Tomasz Kubas.

2014

Kolejny rok działalności Klubu przyniósł jeszcze więcej sukcesów i radosnych chwil. Wielokrotnie i w różnych kategoriach wiekowych udało nam się zajmować czołowe miejsca na zawodach. Przez cały rok stopniowo do grona „oczapkowanych" łuczników Robin Hooda dołączali kolejni członkowie Klubu. W lecie zorganizowaliśmy obóz sportowo-rekreacyjny, który dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Na naszej stronie internetowej regularnie zamieszczaliśmy zdjęcia z życia Klubu i inne przydatne łucznikom materiały. Poniżej nieco bardziej szczegółowy opis tego, jak minął nam rok 2014.

Starty w zawodach międzyklubowych rozpoczęliśmy od udziału naszych najmłodszych zawodników w lokalnych Halowych Zawodach Noworocznych, gdzie spośród 7 „Junior Hoodów” aż 4 stawało na podium. Nieco starsi zawodnicy w lutym udali się na V Memoriał Karola Hibnera do Teresina, a tam 3. miejsce zajęła niezawodna Karolina Komorowska. Sezon zimowy żegnaliśmy w Radzyminie na IX Zawodach o Pietruszkę. Tam Karolina również uplasowała się na najniższym stopniu podium oraz poprawiła rekord Klubu na dystansie 2×30m (podobnie jak Rafał Chojna na dystansie 30m). Drużynowo skończyliśmy zmagania na 4. miejscu. Dzień później w Radzyminie strzelali nasi młodzicy i aż sześciokrotnie stawali na podium!

Sezon letni rozpoczął się dla nas bardzo pomyślnie - od zwycięstw Emilii Januchty i Alka Chabra w I rundzie GP Żoliborza 2014. Do końca roku rozegrano jeszcze 5 rund i w każdej nasza młodzież prezentowała się wyśmienicie. Seniorzy i juniorzy na początku maja udali się do Radomia na Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny, później startowaliśmy jeszcze na OTK w Ożarowie Mazowieckim i Zgierzu. Godnie reprezentowała nas tam Karolina, za każdym razem stając na podium. Wzięliśmy też udział w dwóch cieszących się dużą renomą memoriałach: Ireny Szydłowskiej oraz Mieczysława Nowakowskiego. Na zakończenie sezonu letniego w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski Studentów, gdzie Rafał, reprezentujący Uniwersytet Warszawski, zajął 3. miejsce w kategorii mikst. Końcówka roku to, tradycyjnie już dla nas, wyjazd do Radomia na Memoriał Józefa Trześniewskiego (tam, również tradycyjnie, 3. miejsce Karoliny) i na początku grudnia X Międzynarodowe Zawody 24-godzinne w Radzyminie. Tym razem wystawiliśmy 2 drużyny w pełni złożone z członków Klubu - drużyna "RobinHood" w składzie: Karolina Komorowska, Trener Wiktor Żarnowiecki i Rafał Chojna oraz drużyna "Lady Marian" w składzie: Monika Piskozub, Oliwia Wołkowicz, Alicja Żarnowiecka i Michał Zduńczyk. O tym, jak nam poszło, można poczytać na specjalnie temu poświęconej stronie.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w roku 2014 przeprowadziliśmy dla naszych łuczników (a także dla kilku zaprzyjaźnionych zawodników z innych klubów) cykl zawodów o Wielką Nagrodę Robin Hooda. Złożyło się na niego 11 rund, w których w sumie wystartowało 28 zawodników czyli o 40% więcej niż w zeszłym roku. W końcowej klasyfikacji na najwyższym stopniu podium stanął Rafał Chojna, zaraz za nim znalazła się Karolina Komorowska, a 3. miejsce zajął Wojciech Pękalski. Szczegółowe wyniki wszystkich rund można znaleźć w tej tabeli.
W ramach eksperymentu zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzików oddzielny cykl zawodów składający się z 6. rund. O Wielką Nagrodę JuniorHooda 2014 walczyło w sumie aż 14 młodych łuczników. Największą systematycznością wykazali się Krzysztof Rak, Emilia Januchta oraz Jadwiga Simon i to oni zajęli pierwsze trzy miejsca. O tym, jak poszło pozostałym, można przekonać się zaglądając na tę stronę.

W pierwszej połowie sierpnia wybraliśmy się na klubowy obóz łuczniczy do Białego Boru. Wyjazd był niezwykle udany zarówno pod względem sportowym, jak i towarzyskim. Codzienne treningi łucznicze przeplataliśmy spacerami, pływaniem na kajakach, grami zespołowymi, muzykowaniem przy ognisku, a także wieloma innymi rozrywkami. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które można zobaczyć w odpowiednim dziale naszej Galerii.

W roku 2014 niektórzy z naszych łuczników dokonali nadzwyczaj szybkich postępów. W wielu przypadkach zostały one udokumentowane zdobyciem „czapki Robin Hooda”. Wyniki premiowane zdobyciem czapki białej uzyskali: Monika Piskozub, Grzegorz Żebrowski, Alicja Żarnowiecka, Alek Chaber, Michał Zduńczyk i Oliwia Wołkowicz. Zaś na niebieską czapkę zasłużyli: Karolina Komorowska i Rafał Chojna.

Przez cały rok systematycznie rozwijaliśmy i uaktualnialiśmy zawartość naszej strony internetowej. Zamieściliśmy w Galerii ponad 900 zdjęć, a także 2 filmiki. Przygotowaliśmy łuczniczą „bazę wiedzy”, jak również kącik z łuczniczymi grami on-line. Udało nam się dwukrotnie zagościć w telewizji. Materiał w naszym Klubie kręciła telewizja TVP ABC, a reprezentacja „Robin Hooda” wystąpiła na castingu do programu „Mam Talent”. Cały czas utrzymywaliśmy też aktywny profil na Facebooku.

2013

Od początku drugiego roku działalności braliśmy udział w zawodach odnosząc zadowalające rezultaty. W lutym wybraliśmy się na IV Halowy Memoriał Karola Hibnera, gdzie zadebiutował Rafał Chojna. Sezon zimowy zakończył się dla nas miłym akcentem w Jasienicy, gdzie Adrian Bogacki zajął bardzo dobre ósme miejsce na Halowych Mistrzostwach Polski Młodzików.

W maju Karolina Komorowska, już jako juniorka młodsza, wygrała XXII Memoriał Michała Sawickiego, a w VIII Memoriale Mieczysława Nowakowskiego zajęła drugie miejsce. W tych samych zawodach Adrian był trzeci. W czerwcu Karolina zakwalifikowała się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zajmując drugie miejsce w zawodach w Supraślu. We wrześniu, na V Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Masters, „Robin Hooda" reprezentowali założyciele - Wiktor Żarnowiecki i Artur Kwiecień. Pod koniec listopada wybraliśmy się do Radomia na VII Memoriał Józefa Trześniewskiego. Wystartowało tam aż 6 zawodników Klubu, co było dotychczasowym rekordem. Dodatkowo, Karolina zajęła trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Zwieńczeniem udanego roku 2013 był dla nas start w IX Międzynarodowych 24-godzinnych Zawodach Łuczniczych w Radzyminie. O występach reprezentacji naszego Klubu na tych zawodach można poczytać >tutaj<.

Wraz ze wzrostem liczby łuczników w naszym Klubie postanowiliśmy zorganizować siedmiorundowy cykl wewnętrznych zawodów o Wielką Nagrodę Robin Hooda 2013. We wszystkich rundach startowało w sumie aż 20 zawodników, w tym dwoje gości spoza Klubu. Zwyciężył jeden z nich - Wojciech Pękalski. Na drugim miejscu uplasował się Trener Wiktor Żarnowiecki, a na ostatnim stopniu podium stanął Rafał Chojna. Szczegółowe wyniki można znaleźć pod >tym< adresem.

W roku 2013 Klub świetnie radził sobie również na polu pozasportowym. Udało nam się zorganizować otwarte tory łucznicze, gdzie możemy strzelać nawet na 60 m. Powstała również nasza strona internetowa, a liczba aktywnych członków Klubu systematycznie rosła.

2012

Już w roku założenia mieliśmy kilka sukcesów na naszą miarę: Ania Dąbrowska wygrała dwukrotnie zawody okręgowe w kategorii dzieci, Piotrek Gajewski raz znalazł się na podium podobnych zawodów, a Adrian Bogacki w kategorii młodzików kilkakrotnie zajmował drugie miejsce. Ewelina Hanier odniosła sukces w pierwszych swoich zawodach w Radomiu, a Karolina Komorowska systematycznie poprawiała wyniki, aż zdobyła białą „czapkę Robin Hooda”. W tym samym roku trener Wiktor Żarnowiecki zajął piąte miejsce w Mistrzostwach Polski Weteranów w Teresinie. Kontynuując tradycję z poprzednich lat, jeszcze sprzed czasów „Robin Hooda", wystartowaliśmy w 24-godzinnych zawodach w Radzyminie, gdzie z roku na rok uzyskujemy lepsze rezultaty.


Klubowe „Czapki Robin Hooda”

Idea

W Klubie staramy się doceniać postępy i osiągnięcia naszych zawodników od początku ich przygody z łucznictwem. Aby nagradzać członków Klubu za osiągane wyniki i motywować ich do dalszej pracy, wprowadziliśmy „czapki Robin Hooda”. Czapki swoim wyglądem przypominają te, w których często pojawiał się Robin Hood w filmach i ilustracjach do książek. Zawodnikom naszego Klubu przyznajemy czapki w pięciu kolorach w następującej kolejności: biała, czarna, niebieska, czerwona i żółta - są to te same barwy, które widzimy na klasycznej tarczy łuczniczej, patrząc od zewnętrznego pierścienia. Każda czapka ma przymocowane z prawej strony duże białe pióro. Rysunek białej „czapki Robin Hooda” jest częścią klubowego logo.

Normy wynikowe

Kryterium, według którego przyznajemy „czapki Robin Hooda” to liczba zdobytych punktów na oficjalnych zawodach, w tym również organizowanych wewnątrz naszego Klubu. Wyjątkiem jest tu czapka żółta, którą przyznajemy za osiągnięcie określonej przez PZŁucz klasy mistrzowskiej międzynarodowej (szczegóły pod >tym< adresem). Na chwilę obecną, obowiązują następujące normy punktowe

Mężczyźni
Dystans / Czapka
18 m 235 270 280 290
30 m 280 320 335 345
70 m 180 280 300 320
2 × 70 m 350 540 590 630
Ł-AB (90, 70, 50, 30) 800 1100 1200 1270
Mężczyźni - Juniorzy Młodsi
18 m 235 270 280 ---
30 m 270 320 330 ---
60 m 180 260 310 ---
2 × 60 m 350 500 610 ---
Ł-AB (70, 60, 50, 30) 800 1100 1200 ---
Kobiety
Dystans / Czapka
18 m 235 270 280 290
30 m 270 320 330 345
70 m 170 260 290 320
2 × 70 m 330 510 570 630
Ł-AB (70, 60, 50, 30) 800 1100 1180 1270
Kobiety - Juniorki Młodsze
18 m 235 270 280 ---
30 m 270 320 330 ---
60 m 180 250 300 ---
2 × 60 m 340 490 590 ---
Ł-AB (60, 50, 40, 30) 800 1100 1200 ---

Czapkowanie

Gdy któryś z zawodników zdobędzie wymaganą liczbę punktów, otrzymuje swoją czapkę podczas ceremonii żartobliwie zwanej „czapkowaniem”. Przyznawaniu czapki białej towarzyszy również oficjalne pasowanie na łucznika. Zdjęcia z czapkowań obejrzeć można w naszej Galerii.


Wydarzenia archiwalne

# Warsztaty z "ROBIENIA STRZAŁ DREWNIANYCH" z Jordanem Szołdrą

Dzięki naszemu klubowiczowi, Jordanowi, odbyły się pierwsze klubowe warsztaty (27.01.2024) z wytwarzania i oklejania strzał drewnianych! Uczestnicy spotkania zapoznali się z materiałami i rodzajami drewna, z których produkuje się strzały, z technikami mocowania lotek, a także mieli okazję przygotować i okleić własny zestaw strzał.

Więcej szczegółów:

# 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jako, że od wielu lat wspieramy WOŚP, w tym roku (28.01.2024) mieliśmy okazję współorganizować świąteczne strzelanie w ramach współpracy ze sztabem WOŚP przy fundacji "ETO"! Chętni mogli zapoznać się z tą piękną dyscypliną sportową jaką jest łucznictwo, jak również wypróbować swych sił w praktyce, strzelając z łuków do specjalnie przygotowanych celów za pomocą bezpiecznych strzał-pacynek.
ADRES: Sztab WOŚP Warszawa Fundacja "ETO"
Szkoła Podstawowa im. Samuela Lindego
ul. Rosoła 10, Warszawa-Ursynów

Więcej szczegółów:

# Zapraszamy na Zajęcia z Łucznictwa na Pradze-Północ:

We współpracy z Dzielnicowym Ośrodkiem Sportu i Rekracji (DOSIR) dzielnicy Praga-Północ, od 11 maja do końca września 2023 mieliśmy przyjemność prowadzić otwarte zajęcia łucznicze dla mieszkańców Pragi-Północ.

Projekt plakatu: DOSIR

# LIPCOWY KLUBOWY PIKNIK ŁUCZNICZY!

Po ubiegłorocznym sukcesie Klubowego Pikniku Łuczniczego w Chatce z Gliny w Holendrach Baranowskich, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie kolejnej edycji, która odbyła się w dniach 28-30.07.2023. W programie zaplanowaliśmy m.in: strzelania na odległości do 70m włącznie, archery tag, możliwość nauki naprawy i konserwacji sprzętu łuczniczego, strefę relaksu oraz ognisko z muzykowaniem:

Lato 2023

---> KLIK na link do wydarzenia na Facebooku

---> KLIK na link do grupy dojazdowej na Facebooku


# GRAFIK ZAJĘĆ - LATO 2023

Wraz z rozwojem naszego Klubu, grafik naszych zajęć na Lato 2023 wyglądał jak poniżej. Zajęcia odbywały się w wybrane dni tygodnia na sali (ul. Hirszfelda) oraz w plenerze (ul. Targowa) :

Lato 2023

Zima 2023 - Projekt: Ferie z łukiem!

W okresie od 13 do 24 lutego 2023, nasz Klub zainicjował i przeprowadził projekt "Ferie z łukiem". W czasie ferii Klub działał we wcześniejszych godzinach niż zwykle, a nadto utworzyliśmy dwie grupy treningowe - pierwszą grupę, dedykowaną dzieciom w wieku 9-14 lat, oraz drugą grupę, dedykowanym młodzieży oraz dorosłym.
Projekt plakatu: M.Zadorożny

Lato 2022 - Projekt: Łucznictwo dla mieszkańców Pragi-Północ

We współpracy z Dzielnicowym Ośrodkiem Sportu i Rekracji (DOSIR) dzielnicy Praga-Północ, w okresie od czerwca do września 2022, mieliśmy przyjemność prowadzić otwarte zajęcia łucznicze dla mieszkańców Pragi-Północ.
Plakat DOSIR

Październik 2022 - X Urodziny Klubu Robin Hood

W weekend 1-2.10.2022, w Chatce z Gliny w Holendrach Baranowskich zorganizowaliśmy 10. urodziny Klubu. W programie znalazły się takie atrakcje jak m.in. strzelanie na max 70m, warsztaty oraz wykłady o tematyce łuczniczej, Klubowy tort, ognisko z muzykowaniem.
=LINK DO GALERII ZDJĘĆ= Projekt plakatu: M.Zadorożny


Logo klubu - przejście na stronę główną